Zamek Grodno - Szlak Zamków Piastowskich

Kolejny pogodny, październikowy dzień. Ruszamy ze Szczawna Zdroju do Zagórza Śląskiego, do zamku Grodno. To dosłownie kilkanaście kilometrów. Samochód zostawiamy w pobliżu przystanku autobusowego , na głównym placu Zagórza. Od razu widzimy tabliczki kierujące do zamku.

Zamek Grodno posadowiony został na górze Chojna. Obecnie to rezerwat przyrody. Spacer trwa może 15 minut, droga przez las, pod górę.
Wychodzimy wprodt przed bramą z charakterystycznymi rysunkami lwów. Widać, że trwają tu intensywne prace, przywracające świetność oraz uzytkowość temu miejscu. Jestem zaskoczona rozowjem i inwestycjami na zamkach. Widać, że pasja i fundusze europejskie bardzo pomagają.
 


Bilet kosztuje 10 zł. Zamek mozna zwiedzac samemu lub z przewodnikiem. Kupuję w kasie także bardzo ładną monetę pamiatkową. Mamy szczęście, akurat czeka przewodnik po zamku.
Stajemy wszyscy przed pierwszym piaskowcowym portalem z herbami rycerskimi właściciela Macieja z Łagowa z XVI wieku. Portale są oryginalne.
 
Obok widać budynek bramny, ozdobiony unikatowymi, jedynymi w Polsce dekoracją sgraffitową. Na szerszej ścianie budynku od strony dziedzińca mamy unikatowy również zegra słoneczny i ... księżycowy.

Historia pisana zamku sięga 1315 roku. Zamek należał wówczas do księstwa świdnicko-jaworskiego. Wówczas czteroboczna straznica została rozbudowana o zamek górny , a całość otoczona murem obronnym.
W 1392 roku cały Ślask, z nim zamek Grodno przeszło na własnośc Czech. XIV wiek to okres władania zamkiem rycerzy - rabusiów.
Potem przezywa swą swietnośc pod rządami Macieja z Łagowa.







Podczas wojny 30 letniej zamek został zdobyty i częściowo zniszczony. Popadał stopniowo w ruinę. Przestał być posiadłością magnacką, zamieszkiwała tu tylko służba. Zamek stał się dla okolicznych ówczesnym składem budowlanym.
Dopiero w roku 1824 pieczę nad nim powieżono historykowi z Wrocławia, profesorowi Janowi  Büschnigowi. Zabezpieczył on zamke przed dalsza dewastacją oraz gromadził rutaj zbiory historyczne. Można zobaczyć jak bogate zbiory tutaj były na fotografii obok bramy wejściowej do zamku górnego.

Niestety , potem była wojna i zamek nie został zburzony, ale zgromadzone tutaj pamiatki historyczne zostały zagrabione.
Nadal jednak na zamku mamy ciekawą kolekcje i zachowane w dobrym stanie detale, które możemy oglądać. A na koniec wchodzimy na zamkową wieżę, skąd widać zaporę oraz Jezioro Lubachowskie (Jezioro Bystrzyckie) u podnóża Góry Choina.

Oficjalna strona zamku Grodno


Komentarze